ВО "Батьківщина" » Історія Світловодська

Історія Світловодська
До будівництва міста й Кременчуцької греблі на території міста існували поселення: Городець, Табурище, Попівка, Чорноморівка, Скобіївка, Білоконівка, Новоселки.

Історичними попередниками міста - є Крилов (з 1822р Новогеоргіївськ), перенесений із зони затоплення водосховищем Кременчуцької ГЕС, село Таборище (на його місці було розпочато будівництво ГЕС і селища гідробудівників.) Спорудження гідроелектростанції розпочато в 1954р. Попередні назви Світловодська - Хрущов і Кремгєс.

Перша писемна згадка про край датується 1190р. "Київським літописом" і представляє землі на яких виник Крилов - місцем для ловів (полювання) князів .

Як місто, Крилов був започаткований в червні 1615р. : "коли Польський король на прохання старости Чигиринського Даниловича дарував Крилову Магдебурзьке право. В 1625р. біля села Таборища відбулася битва козаків з Польським військом, яка відома під назвою прийнятої угоди-Куруківська. Відомо, що в Крилові була козацька скарбівниця. Село Таборище своєю назвою зобов'язане табору козаків. Так 1647 роком датується перебування в Криловській фортеці в ув'язненні Богдана Хмельницького.

На місці теперішнього спортивного комплексу стояла церква в стилі українського бароко, збудована на кошти Петра Сагайдачного. Про неї писав поет-земляк, "Почесний громадянин" Світловодська Віктор Соколов.

В 1732р. слобода була підпорядкована Миргородському полку, а в 1741р. стала сотенним містечком під назвою Крилов шанець. З 1754 року в Крилові перебуває штаб сербських граничарів-пандурів. Більшість сіл району перетворюється в шанці, змінючи не лише свій уклад а і назви.

У 1821р. місто було віднесене до Орденського кірасирського полку , доля якого була пов'язана з перебуванням у ньому майбутнього поета А.Бета, в спогадах якого є опис тогочасного міста.

Місто здобуло славу завдяки ремісникам, особливо столярам і бондарям, , екіпажних справ майстрам. Табурище відоме майстрами з обробки граніту, гончарних глин. За даними1910р. в Новогеоргіївську щороку проводилось 10 ярмарків.

Селище Власівка підпорядковане міській раді, бере свій початок з середини XVI століття, коли козак на прізвисько Власенко, заснував поселення. Власівський кар'єр -місце, де знайдено найбільшу на території області кількість решток викопних тварин бізонів, турів, мамонтів.

У 1752-1764 роках у Табурищі була 2 рота новосербського Пандурського полку.

25 березня 1954 року Рада Міністрів СРСР ухвалила рішення про початок будівництва Кременчуцького гідровузла на Дніпрі, яке і почалося з квітня-травня 1954р.

Одночасно з гідровузлом за генеральним планом, розробленим в комплексі з основними спорудами ГЕС, будували селище гідробудівників: за 1954 і першу половину 1955 року ввели в експлуатацію 5182 м2 житлової площі, 2 їдальні, клуб, літній кінотеатр, школу, лікарню на 25 ліжок тощо. 1956 року житлова площа збільшилася ще на 18 тис. м2. Головні квартали міста розмістили вздовж берега Кременчуцького водосховища на високому Табурищанському мисі, вкритому лісом. Цей зелений масив, разом з велетенським дзеркалом штучного моря надав місту мальовничого вигляду. В основу архітектурної структури міста покладено прямокутну сітку вулиць. Паралельно до берега пройшло три магістралі: Набережна — вздовж парку, Приморська вулиця, забудована тільки з одного боку і звернута фасадом до моря, та головна магістраль — вулиця Леніна, що тягнеться від греблі до вершини Табурищанського мису. Спочатку вулиця звалася проспектом Леніна. Колишні лісові масиви перетворили на центральний парк культури і відпочинку ім. Т.Г. Шевченка та мальовничий лісопарк. Вздовж вулиць і на площах було висаджено багато фруктових і декоративних дерев.

Спорудження ГЕС і водосховища вимагало перенести на нові місця деякі населені пункти району, зокрема Новогеоргіївськ. 17 березня 1961 року селище гідробудівників Кременчукгесбуду, до складу якого ввійшло і давнє село Табурище, та перенесений із зони затоплення Новогеоргіївськ об'єднали в одне місто, яке назвали на честь тодішнього першого керівника СРСР Микити Хрущова — Хрущов, дарма що за кілька років до цього в СРСР почала діяти прийнята з ініціативи самого ж М.Хрущова заборона називати міста іменами живих керівників держави. Вдруге відвідавши влітку 1962 року нове місто, Хрущов дав прочухана за це місцевим керівникам, і наступного ж дня радянські газети вийшли з інформацією про те, що Перший секретар ЦК КПРС М.С.Хрущов відвідав місто КремГЕС. 25 жовтня 1962 року Президія Верховної Ради УРСР присвоїла місту назву КремГЕС.Так місто і називалося до 1969 року, коли його перейменували на Світловодськ.

Кількість населення міста сягала тоді майже 35 тис. чоловік. Генеральний план забудови Світловодська тих часів, складений Харківським філіалом державного Інституту проектування міст, передбачав, що у 1980 році місто матиме вже 100 тис. жителів, і на початку 1970-х збиралися навіть прокладати тролейбусну лінію.

Символіка міста Світловодськ


Герб

Герб затверджений в 2000 р. У лазуровому полі три срібні мушкети у стовпи та дві срібні ламані (у три злами) нитяні балки. Автори - В.Є.Кривенко, К.В.Шляховий. Світловодськ веде свою історію від старовинного міста Крилова, яке отримало магдебурзьке право в XVII ст. Історичні джерела свідчать, що давній герб міста Крилова становив зображення трьох карабінів. У привілеї короля Станіслава-Августа від 30 березня 1792 р., яким підтверджувались міські права Крилова, зберігся тогочасний варіант герба, де зображені три штикові фузеї кінця XVIII ст. Оскільки на початку XVII ст. не було штикових фузей, у гербі Світловодська подані мушкети, як більш відповідні до часів першого герба Крилова. Зображення ламаних срібних хвиль у гербі відображає створення в наші часи біля міста штучного моря. Герб увінчаний міською срібною короною та вписаний у декоративний картуш.

Хоругва

Затверджена в 2000р. Синє квадратне полотнище з двома білими ламаними (у три злами) горизонтальними смугами шириною в 1/9 сторони прапора; відстань між зламами складає 1/4 сторони прапора.

Села світловодського району

Останні матеріали

    По указанному критерию материалов нет

Опитування

Оцінка діяльності теперішнього уряду

Дуже добре
Задовільно
Потерпимо ще
Не задовільно
Сам негатив
Терпець урвався

Сайт Юлії Тимошенко

XML error in File: http://www.tymoshenko.ua/uk/rss
XML error: Undeclared entity error at line 29

Партнерські лінки


Партнери


Вступити до лав партії

Персональні сторінки

Юлія Тимошенко

Юлія Тимошенко

Персональний сайт
Європейська народна партія

Новини


Контактна інформація:

ВО Батьківщина Світловодськ

Адреса організації та громадської приймальні: м. Світловодськ, вул. Леніна, 96, кімн. 41

Email: svitlovo@ukrpost.ua

Телефон: (05236) 2-97-61